27.12.2013   Polska tradycja na afrykańskiej ziemi
Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Mali spotkali się w bazie Koulikoro na uroczystej zbiórce z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Przygotowaniami do uroczystego spotkania, które zaczęły się już dzień wcześniej, zajęli się chor. Iwona Rychert i chor. Robert Wiśniewski. Nie mogło oczywiście zabraknąć świątecznej choinki, przy blasku, której dowódca kontyngentu, ppłk Mieczysław Spychalski złożył swoim żołnierzom i ich rodzinom świąteczne życzenia oraz podziękował im za dotychczasową służbę na afrykańskiej ziemi.
Następnie polscy żołnierze udali się na spotkanie z dowódcą Koulikoro Training Centre, kapelanami wojskowymi oraz kolegami z innych kontyngentów. Belgijski kapelan życzył wszystkim żołnierzom służącym w strukturach EUTM Mali zdrowia i wytrwałości, a także pokoju i miłości. Po wspólnym odśpiewaniu kolęd dowódca KTC Koulikoro złożył żołnierzom EUTM życzenia i zaprosił na uroczystą kolację. Przed posiłkiem żołnierze PKW Mali zgodnie z polską tradycją podzielili się opłatkiem.
O godzinie 22.45 dowódca PKW ppłk Mieczysław Spychalski połączył się z uczestnikami pasterki w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, połączenie było okazją do przekazania życzeń świątecznych.
„Jesteśmy daleko, ale myślami jesteśmy przy Was. Dziękujemy Wam za duchowe wsparcie w każdym dniu naszej służby na afrykańskiej ziemi. Myśli o Was pozwalają nam stworzyć tu namiastkę atmosfery świąt. W polskiej tradycji Boże Narodzenie to święta rodziny i miłości, dlatego życzę Państwu, aby najpiękniejszym prezentem, jaki dostaniecie, było szczęście Waszych najbliższych, a każdy dzień Nowego Roku był tak piękny jak dzisiejszy wieczór”.
W pierwszy dzień świąt grupa żołnierzy PKW Mali wzięła udział we mszy świętej w miejscowym kościele katolickim. „Połączenie tradycji malijskiej z obrzędem katolickim było niepowtarzalnym doświadczeniem zarówno duchowe jak i kulturowe które zapewne będę pamiętał do końca życia” - podkreśla chor. Marek Dąbkowski.
„Miejscowa ludność jest przekonana do słuszności naszej misji. Podczas uroczystości widać było serdeczność w stosunku do żołnierzy misji. Mieszkańcy Mali wierzą, że przybyliśmy tutaj aby pomóc zmienić ich kraj na lepsze” - kontynuuje chor. Dąbkowski.


Zdjęcia i tekst st. kpr.Piotr Kozieł.
Sobota, 15 grudnia 2018
Aktualności