30.04.2014   Ostatnie zadanie polskiego kontyngentu w Mali
Dobiega końca misja polskich żołnierzy w Mali. W ostatnim tygodniu kwietnia żołnierze II zmiany PKW Mali realizowali ostatnie zadanie szkoleniowe w strukturach EUTM.
Zadanie to polegało na przeprowadzeniu dodatkowego szkolenia dla kompanii logistycznej żołnierzy 1 batalionu Malian Armed Forces WARABA, który powrócił z północy kraju gdzie przebywał przez kilka miesięcy.
Szkolenie było prowadzone w "Dolinie Mango" w okolicach miejscowości Kati, znajdującej się 90 kilometrów od KTC Koulikoro. Tematyka zajęć była zróżnicowana i obejmowała organizację logistyki na poziomie batalionu. Polscy instruktorzy uczyli malijskich kolegów jak zorganizować magazyny, w zakresie techniki starali się wyjaśnić jak ważną rolę w sprawności sprzętu odgrywa jego obsługa techniczna. Prowadzili zajęcia, podczas których pokazywali jak dostarczać zaopatrzenie dla pododdziałów batalionu. Pokazywali jak ważna jest ochrona urządzeń logistycznych oraz jak postępować na wypadek kontaktu z IED. Instruktorzy zespołu logistycznego pomagali także przedstawicielowi ONZ prowadzić zajęcia z Międzynarodowego prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych.
Wszystkie zajęcia prowadzone przez polskich instruktorów LTT cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony malijskich słuchaczy. Ostatni dzień kursu doszkalającego był podsumowaniem całego przedsięwzięcia i miał charakter dyskusji. Żołnierze kompanii logistycznej przekazali swoje wnioski i spostrzeżenia dotyczące służby na północy Republiki Mali. Podkreślili że będąc na północy naprawdę przekonali się jak ważna i potrzebna jest dla nich wiedza przekazywana z zakresu logistyki, której uczą polscy żołnierze. Teraz zdają sobie sprawę że cały batalion jest uzależniony od ich działania, dlatego mają świadomość, że swoje zadania muszą realizować na wysokim poziomie.
Polska misja szkoleniowa w składzie EUTM dobiega końca. Przed polskimi żołnierzami przygotowanie i przerzut wyposażenia jaki przywieźli ze sobą ich koledzy z pierwszej zmiany. „Myślę, że wypełniliśmy co do nas należało i spokojnie możemy wrócić z podniesioną głową do swoich macierzystych jednostek i naszych rodzin, za którymi po tych ośmiu miesiącach bardzo tęsknimy” - wspomina chor Marek Dąbkowski żołnierz zespołu szkoleniowego.


Tekst i zdjęcia: Piotr Kozieł (PKW Mali)

Piątek, 16 listopada 2018
Aktualności